541362-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kista: Socialvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av bostäder enligt LSS
Referensnummer: RK 2020/269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser driften av gruppbostäder samt servicebostad enligt LSS i Rinkeby-Kista stadsdel.
Rinkeby-Kista stadsdelsnämnd i Stockholm inbjuder er att lämna anbud på driften av åtta gruppbostäder och en servicebostad för personer med funktionsnedsättning. Uppdraget omfattar driften av insatsen bostad med särskild service för vuxna enligt lag om stöd och service till vissa funktionshindrade (1993:387), LSS, 9 § punkt 9 för personer som omfattas av personkretsen i LSS 1 § punkt 1, d.v.s. personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd. I insatsen bostad med särskild service enligt LSS ingår huvudformerna gruppbostad och servicebostad. Anbud ska omfatta hela verksamheten, d.v.s. driften av samtliga åtta gruppbostäder och servicebostaden. En utförare kommer att utses för driften av hela verksamheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen