54137-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Datatjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Print som tjänst
Referensnummer: UH-2017-063
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72300000 Datatjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun (Beställaren) inbjuder till anbudsgivning gällande Print som tjänst med löpnummer UH-2017-063.
Beställaren har börjat sin tjänstefiering av leveranser från IT-avdelningen och närmast är det utskrifter som ska paketeras och standardiseras. Print som tjänst (PST) innebär att Leverantören under avtalstiden tar ett funktionsansvar för beställarens behov av lokal dokumenthantering och utskrifter samt proaktivt utvärderar nya lösningar i syfte att förbättra funktion och sänka Beställarens kostnader. PST säkerställer att beställarens användare har tillgång till stöd för att enkelt hantera de olika tjänsterna inom utskrift.
Beställarens ambition är att avtalet ska vara dynamiskt och flexibelt inom givna ramar. Beställaren ser leverantören som en viktigt partner i arbetet med optimering av utskriftsmiljön och återkommande förhandlingar kring maskinernas livslängd, kravuppfyllnad, volymförändringar osv. är en viktig del av avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72300000 Datatjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har börjat sin tjänstefiering av leveranser från IT-avdelningen och närmast är det utskrifter som ska paketeras och standardiseras. Print som tjänst (PST) innebär att leverantören under avtalstiden tar ett funktionsansvar för Beställarens behov av lokal dokumenthantering och utskrifter samt proaktivt utvärderar nya lösningar i syfte att förbättra funktion och sänka Beställarens kostnader. PST säkerställer att beställarens användare har tillgång till stöd för att enkelt hantera de olika tjänsterna inom utskrift.