541376-2018 - PlaneringSverige-Huddinge: Konsulttjänster för projektledning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för projektledning och projektledarstöd
Referensnummer: 2018-091
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mark- och exploateringssektionen på kommunstyrelsens förvaltning ansvarar för kommunens mark- och exploateringsverksamhet och representerar kommunen som fastighetsägare. Verksamheten innefattar plan- och exploateringsprojekt för bostäder/arbetsplatser/infrastruktur från program till genomförande inklusive avtal kalkylering, förhandling, uppföljning utifrån kommunala planeringsprocesser och beslutsgångar.
Uppdraget omfattar resursförstärkning inom området projektledning och projektledarstöd. Uppdrag kan exempelvis avse projektledarstöd eller projektledning av mark- och exploateringsprojekt samt infrastrukturprojekt där projektledaren också representerar kommunen som markägare, om kommunens mark berörs av projektet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen