Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter för fastighetsvärdering
Referensnummer: 2018-092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Mark- och exploateringssektionen på kommunstyrelsens förvaltning ansvarar för kommunens mark- och exploateringsverksamhet och representerar kommunen som fastighetsägare. Verksamheten innefattar plan- och exploateringsprojekt för bostäder/arbetsplatser/infrastruktur från program till genomförande inklusive avtal kalkylering, förhandling, uppföljning utifrån kommunala planeringsprocesser och beslutsgångar.
Uppdraget omfattar resursförstärkning inom området fastighetsvärdering. Konsulten ska upprätta värderingar för olika typer av fastigheter samt ta fram underlag för bedömningar av fastighetsvärden inför köp- och säljprocesser. Uppdragen kan avse olika typer av fastigheter och nyttjanderätter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom, 70110000 Exploatering av fastigheter, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen