541385-2024 - Resultat
Sverige – Hygienartiklar – Upphandling kisstratt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling kisstratt
BeskrivningMan har identifierat ett behov av inköp av kisstrattar till kvinnorna i Försvarsmakten. Detta i samband med ett ökat antal kvinnor vid bataljonen i kombination med den miljö och de förutsättningar de verkar i. Anledningen till behovet var och är att vissa problemområden och situationer identifierats där produkten skulle kunna underlätta för individerna om produkten fanns. Syftet med att beställa kisstrattar är att ge dem en möjlighet att skapa bättre förutsättningar att bibehålla ett högt personligt stridsvärde och värna om den personliga integriteten. De förväntas användas vid övning utomhus, behovet förväntas störst vid kyla samt vid mycket beklädnad och utrustning. Denna upphandling är uppdelad i två (2) delar (positioner), en kisstratt samt en kisstratt med förlängning.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33700000 Hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelKisstratt
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98984:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Optioner
Beskrivning av alternativenOptioner är 1+1 år
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelFörlängningsbar kisstratt
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98984:Lot:2