Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstgestaltning till två delområden för Masthuggskajen
Referensnummer: EXF-2023-01814
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92311000 Konstverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringsförvaltningen i samarbete med Göteborgs Konst bjuder in konstnärer och konstnärsgrupper att lämna intresseanmälan gällande upphandling av konstgestaltning till två delområden för Masthuggskajen – ett av norra Europas mest omfattande stadsutvecklingsprojekt. Stadsdelen kommer innebära att Göteborgs centrum växer västerut, får en tydlig anknytning till vattnet och gör staden mer klimatanpassad för framtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39290000 Diverse inredning, 92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen