541394-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster
Referensnummer: 2020-04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Övik Energi AB och Övik Energi Nät AB upphandlar maskintjänster. Uppdraget omfattar hyra av förare inklusive maskiner såsom lastmaskiner, grävmaskiner, hjullastare samt tillhörande kringutrustning för successivt avrop under avtalstiden. Även yrkesarbetare/anläggningsarbetare ingår inom ramen för uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen