541437-2023 - ResultatSverige-Motala: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lägenhetsstädning
Referensnummer: UH-2023-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar städning av lägenheter inom B:s bestånd efter
1. mindre reparationer, som utförts av B eller av anlitad entreprenör där städning inte ingår i entreprenaden, samt
2. flyttstädning, där hyresgästen själv eller genom anlitad firma inte har ombesörjt flyttstädning på ett enligt B tillfredsställande sätt.
3. Städning av möblerad övernattningslägenhet och evakueringslägenhet.
Lokalvård och saneringsarbeten omfattas inte av uppdraget. B avgör om städning är tillräcklig eller om sanering krävs.
Fastighetsförteckningen kan komma att förändras under avtalstiden, där objekt kan tillkomma respektive bortfalla.
Avtalade priser ska gälla även för tillkommande objekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område A Centrala Motala
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Lägenhetsstädning
Omfattning: Efter behov
Mängd: Efter behov
Område B Ytterområden (Boresnberg, Tjällmo, Österstad, Fornåsa, Klockrike, Godegård och Nykyrka)
Del nr: 2