Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk frukt, grönt och rotsaker
Referensnummer: Svn 2019/170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Hammarö kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Färskt fruk, grönt och rotsaker för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens/kommunernas behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktions- och mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom kommun komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen