2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad Gullvivan – Skaftö Trygghetsboende i Partnering
Beskrivning: Uppdraget omfattar projektering och ombyggnation för att möjliggöra trygghetsboende, med särskild hänsyn till att befintliga verksamheter och hyresgäster kommer att finnas kvar i fastigheten under hela projektperioden. Fastigheten Gullvivan är belägen i Fiskebäckskil på Skaftö och omfattar totalt 2016 kvm. Byggnaden är uppdelad i tre lokaler, varav en tidigare använts som särskilt boende med 12 lägenhetsliknande rum och gemensamma ytor. En annan del har hyrts av Lysekils kommuns hemtjänst, och en tredje hyrs av Västra Götalandsregionen, som planerar att vara kvar i sina lokaler under projektets gång. På fastighetens gårdsyta finns dessutom nio lägenheter som hyrs ut till bofasta hyresgäster, vilka kommer att bo kvar under hela projektet. Dessa lägenheter omfattas inte i projektet. Planen är att bygga om delar av fastigheten till ett trygghetsboende eller liknande boendeform för äldre. Hemtjänsten kommer fortsatt att hyra lokaler men på mindre yta än idag, med personalutrymmen omflyttade till källarplan/bottenvåning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114634:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45453100 Renoveringsarbeten, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten