541609-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Urologiskt förbrukningsmaterial Omtag
Referensnummer: VF2023-00038
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Katetrar, urinpåsar, mm
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:50:8. URINUPPSAMLINGSPÅSE, FAST KONNEKTOR, TÖMBAR52:1-2. URINUPPSAMLINGSPÅSE EJ TÖMBAR MED FAST KONNEKTOR52:3-4. URINUPPSAMLINGSPÅSE EJ TÖMBAR MED FAST KONNEKTOR54:4. URINPÅSHÅLLARE FLERGÅNGS GOLVSTATIV58. KROPPSBUREN FIXERING FÖR BEN MED FICKA OCH MIDJEBAND FÖR URINPÅSE61:1-2. URINUPPSAMLINGSKÄRL FÖR KVINNOR, ENPATIENT145. SILIKONSTOPPER TILL ACE OCH MITROFANOFF
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 10 000 000 SEK. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov. Dock kan inga volymer garanteras
Avtalets beräknade startdatum: 2024-01-01.
Avtalets beräknade slutdatum: 2026-12-31
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 10 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141200 Katetrar, 33141615 Urinpåsar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2023-00038 Urologiskt förbrukningsmaterial Omtag
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2024-01-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.