541623-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av växter
Referensnummer: Dnr 016595-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Växtskötselservice med växtgaranti för växter för inomhusbruk i form av enstaka växer i kruka till mer omfattande arrangemang tex växtväggar. Leverans ska ske året om till Försäkringskassans kontor i hela landet.Ramavtalet kommer att delas upp geografiskt i områden Norr, Väst, Syd samt Gotland
Ny inköp av växter för komplettering och borttagning av växtgrupper sker till samtliga befintliga kontor kontinuerligt över året vilket kommer att kunna påverka behovet av växtskötsel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03451000 Växter, 77300000 Trädgårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Växtskötselservice med växtgaranti för växter för inomhusbruk i form av enstaka växer i kruka till mer omfattande arrangemang t.ex. växtväggar. Leverans ska ske året om till Försäkringskassans kontor i hela landet.
Ramavtalet kommer att delas upp geografiskt i områden Norr, Väst, Syd samt Gotland
Omfattning av uppdraget samt volym
Försäkringskassan köper in växtkötsel till sina befintliga växter på kontor runt om i landet. Volymen på antal växter med behov av växtskötsel kan fluktuera från år till år och är beroende av omstruktureringar inom myndigheten.
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga avtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Inför avtalsstart kommer samtliga kontors växter att räknas och deras stitta över och antingen bytas ut eller tas bort
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 6 000 000 SEK / ca 1 500 000 SEK per år.
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 2019-06-30. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.