541641-2022 - ResultatSverige-Karlskoga: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 2022-021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun och Degerfors kommun välkomnar till anbudsgivning avseende ramavtal av
flyttjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlskoga kommun och Degerfors kommun välkomnar till anbudsgivning avseende ramavtal om
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunernas behov av flyttjänster.
Upphandlingen genomförs genom inköpssamverkan mellan de upphandlande myndigheterna. Detta
innebär att upphandling sker gemensamt, att ett beslut om tilldelning kommer att fattas, men de
upphandlande myndigheterna kommer teckna ett eget ramavtal med vinnande anbudslämnare.