Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avrop DIS Tekniska konsulttjänster - Arkitekt och landskapsarkitekt för arbete med översiktlig struktur och gestaltning för Hertsöhedens bostadsområde
Referensnummer: KLF 2022/592
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Den här upphandlingen avser ett avrop från avtalsområdet: Dynamiskt inköpssystem (DIS) Tekniska konsulttjänster delområde Multidisciplinära uppdrag (Generalkonsultuppdrag). Uppdraget består av att ta fram en övergripande struktur som ska visa hur ytor för bostäder utformas, lämplig exploateringsgrad och boendeform samt gestaltningsprinciper för bebyggelsen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen