See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling kisstratt
Beskrivning: Man har identifierat ett behov av inköp av kisstrattar till kvinnorna i Försvarsmakten. Detta i samband med ett ökat antal kvinnor vid bataljonen i kombination med den miljö och de förutsättningar de verkar i. Anledningen till behovet var och är att vissa problemområden och situationer identifierats där produkten skulle kunna underlätta för individerna om produkten fanns. Syftet med att beställa kisstrattar är att ge dem en möjlighet att skapa bättre förutsättningar att bibehålla ett högt personligt stridsvärde och värna om den personliga integriteten. De förväntas användas vid övning utomhus, behovet förväntas störst vid kyla samt vid mycket beklädnad och utrustning. Denna upphandling är uppdelad i två (2) delar (positioner), en kisstratt samt en kisstratt med förlängning.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33700000 Hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kisstratt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98984:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner är 1+1 år
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Förlängningsbar kisstratt
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98984:Lot:2