Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI 30x133 mm Ammunition System
Referensnummer: 23FMVU10261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35330000 Ammunition
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna begäran om information (RFI) fungerar som ett första steg i vår förvärvsprocess för att samla in relevanta detaljer och insikter från branschledande företag angående deras 30 mm ammunitionssystem. Försvarets Materielverk (FMV) har fått i uppdrag av Försvarsmakten att införskaffa avancerad 30 mm ammunition (30x113) för användning på amfibiebataljoners stridsbåtar för att skydda kustområden och säkerställa säkerheten för maritima tillgångar. Dessa ammunitionssystem bör vara speciellt utformade för havsmiljöer och nordiska klimat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35331300 Granater, 35333000 Ammunition för luftvapnet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna begäran om information (RFI) fungerar som ett första steg i vår förvärvsprocess för att samla in relevanta detaljer och insikter från branschledande företag angående deras 30 mm ammunitionssystem.