Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public service bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krisapplikation
Referensnummer: 201859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en tjänst med webbåtkomst och mobilapp för SVT:s krisledningar som ska kunna användas inom följande funktioner:
— Hantera krisdokumentation
— Kommunicera inom och mellan krisledningar
— Föra händelselogg
— Dokumentera lägesbild
— Kommunikation till medarbetare (enväg)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72212771 Programvaruutvecklingstjänster för allmänna verktygsprogram
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen