541713-2022 - ResultatSverige-Ekerö: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefonitjänster
Referensnummer: KSUH21/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla ett avtal avseende telefonitjänster som omfattar främst:
· Molnväxelplattform med tillhörande stödsystem
· Operatörstjänster – abonnemang
· Övriga telefonitjänster
I upphandlingen ingår:
· Införandeprojekt (inkl. utbildning under införandet) med implementering av telefonitjänster
· Konsulttjänster
· Integrationer
· Optioner
· Drift, underhåll och support av telefonitjänster.
Funktionella och allmänna krav på telefonitjänsterna framgår av bilaga 1. Kravspecifikation - telefonitjänster. Uppskattade volymer anges i bilaga 2. Pris. Observera att angivna volymer endast utgör en uppskattning och att det verkliga behovet kan komma att över- eller underskrida det uppskattade värdet. Ekerö kommun garanterar inga volymer. Leverantören förbinder sig att leverera beställarens verkliga behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64214200 Telefonväxeltjänster, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64212900 Telefonkortstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen