541741-2018 - ResultatSverige-Norrbotten: IT-tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT Konsulttjänster
Referensnummer: UPP 2018-51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Tullverkets behov av nytt IT-konsultramavtal i huvudsak för leverans till Tullverkets IT-avdelning i Luleå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen