541841-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsutrustning
Referensnummer: 19/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar årlig kontroll och underhåll av brandsläckare, inomhusbrandposter, årlig kontroll och service av kökssprinkler och brandgasventilation samt leveranser av brandskyddsmateriel och tillhandahållande av övriga brandskyddstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111200 Material för brandbekämpning, 35111520 Brandbekämpning, skum och liknande medel, 50413000 Reparation och underhåll av kontrollapparater, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) och deltagande myndigheter inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende ramavtal för Brandskyddsutrustning.
Omfattning
Uppskattat antal:
- Jönköpings kommun - ca 3131 brandsläckare, ca 1182 inomhusbrandposter, ca 15 släckanläggningar, ca 19 fastigheter med ca 120 brandgasventilation- Jönköping Energi AB – ca 223 brandsläckare och ca 110 inomhusbrandposter- Jönköping Airport AB - ca 92 brandsläckare och ca 15 inomhusbrandposter- Bostads AB VätterHem – ca 421 brandsläckare, ca 155 inomhusbrandposter och ca 48 brandgasventilation- June Avfall & Miljö AB - ca 110 brandsläckare (i bilar och fastighet). Obs ingen årlig årlig kontroll och service av kökssprinkler och brandgasventilation.- Högskolefastigheter AB och Campus Gränna - ca 250 brandsläckare och ca 225 inomhusbrandposter.- Jönköpings Kommuns Fastighetsutveckling AB och Förvaltning AB – ca 25 brandsläckare, 127 inomhusbrandposter, ca 1 släckanläggning och ca 42 brandgasventilation.
Avtalet omfattar även:
Nyleveranser och montering av brandsläckare och brandfiltar inklusive skyltning.
Övrigt förekommande tjänster och produkter enligt prisbilaga.