541842-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningar, Kvalitativa och kvantitativa
Referensnummer: 2.8.11-12544/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende utförandet av kvalitativa och kvantitativa undersökningar. Upphandling avser att tillgodose Jordbruksverkets behov av konsulttjänster inom
marknadsundersökningar, medarbetarundersökningar, kundundersökningar och utvärderingar med tillhörande analyser m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79310000 Marknadsundersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning, generella krav
Leverantören ska tillhandahålla tjänster avseende alla slags kvalitativa och/eller kvantitativa undersökningar.
Följande delar ska helt eller delvis ingå:
- Problemanalys och strategisk rådgivning
- Utveckling/val av mätmetoder och verktyg utifrån aktuell problemställning
- Kunna lägga in historiska data i en ny undersökning för att ge en bild av utvecklingen över tiden samt säkerställa export till excel
- Frågekonstruktion
- Genomföra datainsamling, databearbetning och analys av kvalitativa och kvantitativa studier samt kunna ge relevanta jämförelser med övriga marknaden, offentlig förvaltning och privata företag.
- Redovisning av resultat i skriftlig och/eller muntlig form. Redovisning ska kunna ske på olika organisatoriska nivåer med jämförelser av grupper av svarande.
- Bearbetning och analys av resultatet. Rådgivning om hur Jordbruksverket ska använda resultatet och om möjliga åtgärder utifrån en analys av resultatet.
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende utförandet av kvalitativa och kvantitativa undersökningar. Upphandling avser att tillgodose Jordbruksverkets behov av konsulttjänster inommarknadsundersökningar, medarbetarundersökningar, kundundersökningar och utvärderingar med tillhörande analyser m.m.
Syftet med upphandlingen är att få fram kvalitetsmässigt bra undersökningar, analyser och beslutsunderlag som leder till att Jordbruksverket kan utveckla sin verksamhet.
Omfattningen av avrop beräknas bli ca 800 timmar per år.
Uppgiften beträffande volym lämnas som en vägledning och utgör inte någon garanti för framtida volymer. Volymen kan komma att öka eller minska under avtalstiden.