541893-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkservice för förtroendevalda
Referensnummer: 2.7-8969/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten omfattar tillhandahållande av tolkservice på såväl nationella som internationella arrangemang till personer med hörselnedsättning, döva och personer med dövblindhet som är förtroendevalda inom avropsberättigade organisationer. I tjänsten ingår även att fördela och prioritera årsbudgeten (årsanslaget) för tolkservice mellan de avropsberättigade organisationerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79500000 Kontorshjälp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande tolkuppdrag ska kunna genomföras:
Teckenspråkstolkning som tolkmetod
• Dövblindtolkning som tolkmetod
• Skrivtolkning som tolkmetod
• Tecken som stöd tolkning (TSS-tolkning) som tolkmetod.
• Tolkuppdrag ska kunna genomföras för talat och skrivet språk på svenska och engelska samt svenskt och internationellt teckenspråk.