Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Outsourcing Serverdrift
Referensnummer: SH 2023/299
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren, Stockholms Hamn AB driftar idag ett antal servrar för de centrala systemen för hamndriften. Systemen styr allt från tillträde till hamnanläggningar och byggnader, kameraövervakning, larmhantering, fartygslasthantering, etc. Då felfri tillgänglighet och drift av systemen är nödvändig för att hamnen ska kunna fungera som hamn, är det av yttersta vikt att servrar med system alltid fungerar.
För att öka säkerheten i serverdriften av berörda system, avser Beställaren att outsourca driften av servrarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren driftar idag ett antal servrar för de centrala systemen för hamndriften. Systemen styr allt från tillträde till hamnanläggningar och byggnader, kameraövervakning, larmhantering, fartygslasthantering, etc. Då felfri tillgänglighet och drift av systemen är nödvändig för att hamnen ska kunna fungera som hamn, är det av yttersta vikt att servrar med system alltid fungerar.