542042-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom Campus- och fastighetsutveckling, ramavtal Sverige
Referensnummer: 18/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal med ett antal konsultgrupper som ska bistå Akademiska Hus vid campus- och fastighetsutveckling av bolagets fastighetsbestånd. Upphandlingen har både en nationell och regional indelning. Avsikten är att teckna ramavtal som löper i fyra år. Mer förutsättning framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen