542066-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: UH-2021-145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar resebyråtjänster.
Omfattningen av upphandlingen avser bokning av olika typer av affärsresande, t ex flygresor, tågresor, hotell, hyrbilar och övriga anslutningstransporter. Syftet med denna upphandling är att få en rationell och kostnadseffektiv lösning vid beställning av resor som anställda har behov av i tjänsten.
I upphandlingen deltar följande upphandlande myndigheter:
Skellefteå kommun
Skellefteå Museum AB
Västerbottensteatern AB
Skellefteå Buss AB
Skellefteå Science City AB
Skellefteå Kulturhus AB
Norsjö kommun
Malå kommun
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal där en leverantör kommer att antas.
Efter marknadsundersökning, har vi valt att inte dela upp upphandlingen då det inte finns leverantörer i närheten av Norsjö och Malå.
Vi garanterar inga givna volymer under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skellefteå kommuns totala köp av tåg-, buss-, flygbiljetter och hotellbokningar uppgick till ca 12 600 000 kronor under 2019. Resebyråns ersättning uppgick till ca 300 000 kronor.
Volymer under 2020/2021 som ska spegla Skellefteå kommuns kommande behov är svårt att redovisa pga. pandemin (Covid-19).