Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster
Referensnummer: 9570/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal med en leverantör för succesiva avrop av reklambyråtjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal med en leverantör för succesiva avrop av reklambyråtjänster. Ramavtalet gäller uppdrag som innefattar strategi, kreativitet och produktion för att ta fram nya eller revidera tidigare kommunikationsinsatser. Uppdraget omfattar hela det utbud av tjänster som krävs för att definiera, planera, utveckla, genomföra och följa upp så väl mindre som större kommunikationsaktiviteter. Byrån ska behärska såväl tryckta som digitala medieval. Kommunikationsinsatserna ska utformas i enlighet med Brottsoffermyndighetens grafiska profil och med andra relevanta styrdokument.