54210-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Byggnation av sporthall
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hököpinge skola
Referensnummer: UH-2021-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212225 Byggnation av sporthall
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun växer och en ökad befolkningsmängd innebär ett behov av fler utbildningsplatser och därmed en ny grundskola med tillhörande idrottshall
Och tillagningskök. Strategisk placerad mellan Vellinge och Månstorp föll valet på bruksorten Hököpinge.
Hököpinge skola är nybyggnad av F-9 skola inklusive idrottshall och tillagningskök inom fastigheten Hököpinge 68:5 m fl., Vellinge kommun. Skolan
Är dimensionerad för 550 elever samt administration. Byggnaden består av en centralt uppglasad ellipsformad del i två plan innehållande bland annat bibliotek,
Administration och studieytor. Till ellipsen adderas fem flyglar innehållande bland annat lärmiljöer, restaurang och idrottshall. Skolbyggnadens stomme
Består vertikalt av stålpelare och betongväggar samt horisontellt av stålbalkar och håldäcksbjälklag. Idrottshallen uppförs med pelare, balkar och tak av TRP-plåt.
Uppvärmning sker genom värmepumpar och gaspannor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212225 Byggnation av sporthall, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen