Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Vårgårda sporthall och PUA-hallen
Referensnummer: 19/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vårgårda kommun söker nu den eller de föreningar eller leverantörer som vill driva Vårgårda sporthall och PUA-hallen de kommande åren. Vårgårda sporthall är dagtid en lokal för skolans idrottsundervisning. Kvällstid är sporthallen en viktig mötesplats för både unga och äldre idrottsutövare. Sporthallen är i stort sett bokad under alla timmar mellan kl 08:00-22:00 under veckans alla dagar (september till april).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen