542136-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Pappersinsamling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och destruktion av sekretesshandlingar
Referensnummer: 23/107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511400 Pappersinsamling
II.1.4.
Kort beskrivning
Löpande hämtningar av sekretesshandlingar från kommunens verksamheter för destruktion/strimling.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Hämtning och destruktion av sekretesshandlingar.
Omfattning
Tjänsten avser hämtning av sekretessdokument för destruktion från kommunens olika verksamheter efter löpande avrop. Idag omfattar uppdraget ca 95 leveransadresser och 120 kärl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 2400000 kronor.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 2 900 000 kronor
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.