542192-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts, transport av elever med taxifordon
Referensnummer: BUN/2021:859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten gäller fasta slingor för elever vid våra specialpedagogiska enheter som planeras i samband med skolstart inför varje läsår.
Fasta slingor läggs till fyra skolor idag som är:
Hultsbergsskolan, Västerstrandsskolan, Färjestadsskolan och Rudsskolan.
Alla typer av resor förutom de fasta skolskjutsturerna till ovan angivna skolor kan komma att starta inom  hela Karlstads kommun.
Ensamåkning för elever förekommer.
Huvuddelen av resorna genomförs skoldagar mellan 07:00 – 08:30 samt mellan 13:00 – 16:30.
Resor förekommer även före, mellan och efter ovan angivna tider. Resor på lov, studiedagar och helger kan också förekomma.