Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Autocannon System
Referensnummer: 23FMVU10259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35321300 Automatvapen
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarets Materielverk (FMV) har fått i uppdrag av Försvarsmakten att stärka Amfibiebataljonernas kapacitet genom integrering av ett lämpligt 30 mm autocanon system. Detta system bör ha förmågan att effektivt engagera mål både på land och till sjöss, inklusive luftburna mål såsom obemannade flygfarkoster (UAV) och helikoptrar.
Denna begäran om information (RFI) fungerar som ett första steg i vår förvärvsprocess för att samla in relevanta detaljer och insikter från branschledande företag angående deras Autocannon-system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35320000 Skjutvapen, 35322100 Luftvärnsartilleri, 35322200 Självgående artilleri, 35300000 Vapen, ammunition och tillhörande delar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen