542301-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Fordon för vinterväghållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Väghyvel
Referensnummer: 19198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34143000 Fordon för vinterväghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar Vinterväghållning väghyvel inom Umeå kommun. Uppdraget avser isrivning med väghyvel inklusive följemaskin.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34143000 Fordon för vinterväghållning, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen