542347-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck 2018
Referensnummer: SDA 2018-00803
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia avser att upphandla 1 ramavtal för däck och tillhörande tjänster. Leverans av däck och tillhörande tjänster skall ske till samtliga Swedavias flygplatser.
Upphandlingen är uppskattat till ett värde av ca 12 MSEK. Swedavia garanterar inte några volymer och det uppskattade värdet skall inte ses som någon form av utfästelse från Swedavias sida.
Swedavia kommer att tilldela kontrakt till den leverantör vars anbud är det ekonomiskt mest fördelaktiga för Swedavia. Vilket som är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att utvärderas på grundval av offererat pris, där anbudet med lägst pris kommer att antas.
Upphandlingen syftar till att teckna avtal för en tidsperiod om 2 år med möjlighet till förlängning upp till 48 månader vid ett eller flera tillfällen, alltså längst i 6 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.