542477-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Anläggningsarbeten för olje- och gasindustrin
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Call for applications regarding turn-key contract of Liquefaction plant in the port of Göteborg, Sweden
Referensnummer: 20405
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45255000 Anläggningsarbeten för olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedegas intends to purchase a general contractor with the aim of delivering a turn-key project for a liquefaction plant with associated purification steps in Skarvikshamnen, Gothenburg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231200 Anläggningsarbete för olje- och gasledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen