Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av kat. 1 elmätare inom Öresundskrafts koncessionsområde
Referensnummer: 18/132
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50411300 Reparation och underhåll av elmätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fälttjänster för byte av ca 98 000 kategori 1 elmätpunkter samt att säkerställa kommunikation mellan elmätarna och insamlingssystem. Upphandlingen omfattar vidare ansvar för lager och logistiktjänster rörande material som ingår i tjänsten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38554000 Elmätare, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen