Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Avstegsanmälan ESRI Enterpriseavtal
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uppsala
Nuts-kodSE121 Uppsala län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen I arbetet med insamling, processering, f6rvaltning, analys och tillhandahallande av geologisk information anvander Sveriges geologiska undersokning (SGU) idag systemlosningar, programvaror och applikationer baserat pa teknik fran ESRI. Stora utvecklingsinsatser har genom åren baserats pa ESRI teknik.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))