2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad för Skoghalls nya bangård
Beskrivning: Stora Ensos utökade produktionsverksamhet kommer att medföra ökade trafikmängder på järnvägstrafiken. Därför ska Trafikverket i samverkan med Stora Enso bygga 2st nya spår, 7st växlar, kontaktledning och belysning över tillkommande spår, servicevägar, slopa en obevakad plankorsning samt uppgradera en befintlig plankorsning till en A-anläggning (ALEX).
Intern identifierare: KOM-419568
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprenad för Skoghalls nya bangård