542816-2022 - PlaneringSverige-Kristianstad: MR-scanners
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörspresentation – MR klinik Region Skåne
Referensnummer: 2022-O002194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33113100 MR-scanners
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne orienterar sig inför en eventuell upphandling av MR-system för kliniskt bruk till Region Skåne.
Systemen kommer att placeras på flera sjukhus runt om i regionen. Patientgruppen är bred och innefattar allt från vuxna till små barn såväl inneliggande som polikliniska patienter. Thorax, neuro, abdomen, uro, MSK, hjärta och angiografiundersökning är undersökningar som kommer göras med systemen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne orienterar sig inför en eventuell upphandling av MR-system för kliniskt bruk till Region
Skåne.
Systemen kommer att placeras på flera sjukhus runt om i regionen. Patientgruppen är bred och
innefattar allt från vuxna till små barn såväl inneliggande som polikliniska patienter. Thorax, neuro,
abdomen, uro, MSK, hjärta och angiografiundersökning är undersökningar som kommer göras med
systemen.