Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av byggnadsställningar
Referensnummer: A 22-056 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44212310 Byggnadsställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av byggnadsställningar med löpande avrop avseende ställningsarbeten för underhåll, bygg- och måleriarbeten.
Entreprenaden omfattar fullt färdigt arbete, montering och utförande där leverantören tillhandahåller material.
Leverantören ansvarar för eventuella skador som kan uppstå på mark och planteringar runt beställarens byggnader. Återställande av hål i vägg efter förankring samt eventuellt återställande av färgbortfall, bättring av övriga små skador efter ställning ska ingå i offererat m2/m3 pris.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44212310 Byggnadsställning, 44212315 Utrustning för byggnadsställningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262110 Nedmontering av byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyra av byggnadsställningar med löpande avrop.