542957-2020 - PlaneringSverige-Vänersborg: Nätutrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Infrastruktur för mobiltelefonitäckning inomhus
Referensnummer: RS 2020-06619
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32420000 Nätutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna förfrågan är att inhämta information från marknaden och är en del av den marknadsanalys VGR gör inför en upphandling kring infrastruktur för mobil inomhustäckning. Tillgång till säkra och robusta mobila system för både tal- och datakommunikation, inomhus som utomhus, är idag en förutsättning för att aktörer inom hälsa och kollektivtrafik ska kunna utföra sina samhällsviktiga uppdrag på ett ändamålsenligt och effektivt sätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32418000 Radionät, 32422000 Nätkomponenter, 32424000 Nätinfrastruktur, 32429000 Telenätsutrustning, 32441300 Telematiksystem, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 32551200 Telefonstationer, 32551400 Telefonnät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen