54300-2018 - ResultatSverige-Örnsköldsvik: Byggnadsställning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av byggnadsställningar
Referensnummer: A 17-012 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44212310 Byggnadsställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyra av byggnadsställningar för samtliga angivna beställare, löpande avrop för ställningsarbeten för underhåll, bygg- & målararbeten.
Entreprenaden omfattar fullt färdigt arbete/montering och utförande.
Återställande av hål i vägg efter förankring av ställning, samt eventuellt återställande av färgbortfall, även bättring av övriga små skador efter ställning ska ingå i offererat m3 pris.
Entreprenören tillhandahåller materialet.
Entreprenören ansvarar för eventuella skador som kan uppstå på mark och planteringar runt beställarens byggnader.
Entreprenören ska följa arbetsmiljöverkets föreskrifter om ändringar i arbetsskyddsstyrelsens.
Föreskrifter (AFS 1990:12) om ställningar, AFS 2004:4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen