2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spängerskolan
Beskrivning: Projektet omfattar ny-, om- och tillbyggnad av Spängerskolan i Arkelstorp. Skolan är en enspårig F–9 skola med cirka 280 elever och 40 medarbetare. Nybyggnadsdelen, byggnad J, är avsedd för årskurserna F–6 och rymmer bland annat klassrum, fritidsverksamhet, personalutrymmen och teknikutrymmen. Om- och tillbyggnadsdelen, byggnad H, avser årskurserna 7–9 och inkluderar bland annat ett kombinerat folk- och skolbibliotek, klassrum, specialsalar, personalutrymmen, städcentral samt teknikutrymme. Byggnad A och B, som idag är sammanbyggda med byggnad H, kommer att rivas. Byggnad H genomgår en omfattande renovering med bland annat nytt tak, nya fönster och nya ytskikt.
Intern identifierare: TN 2025/739
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Spängerskolan