Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inredningstextilier med tillhörande tjänster
Referensnummer: 2022-O000504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39516100 Inredningstextilier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av Inredningstextilier och tillhörande tjänster för Region Skåne och för det majoritetsägda bolaget Folktandvården Skåne AB org nr 556936-0828.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa Region Skånes behov av Gardintextilier med tillhörande tjänster, Möbelrenovering med tillhörande tjänster samt Möbel, textil och mattvätt. Region Skåne efterfrågar flexibla Leverantörer som på bästa sätt kan tillgodose Beställarens behov utifrån
tillgänglighet, effektivitet, miljö och ekonomi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39200000 Inredning, 39290000 Diverse inredning, 39500000 Textilvaror, 50850000 Reparation och underhåll av möbler, 79931000 Inredningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen