Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck & däckservice
Referensnummer: UH-2022-73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun upphandlar behovet av däck, däckservice och däckförvaring. Kommun har i dagsläget ca 500 fordon som genererar köp av däck och tillhörande tjänster till ett värde av ca 1,8 miljoner kr per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34350000 Däck till lätta och tunga fordon, 34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck, 34352000 Extra kraftiga däck, 34352100 Lastbilsdäck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen