Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-stöd för verksamhetsstyrning
Referensnummer: SPF2017-030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av IT-stöd för verksamhetsstyrning med tillhörande konsulttjänster för införande av ett integrerat systemstöd för planering, budget/prognos, riskhantering, uppföljning, analys och rapportering.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen