543173-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning – Brandskydd 2023
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelBrandskydd 2023
BeskrivningUpphandlingen omfattar följande varor och tjänster inom brandskydd. A. Brandredskap inklusive installation. B. Brandpost inklusive installation. C. Skyltar inklusive installation D. Utrymningsprodukter inklusive installation E. Nödbelysning inklusive installation F. Skyddsutrustning inklusive installation G. Service - underhåll och översyn H. Utbildning, rådgivning och dokumentation För mer information se kapitel Tekniska krav – kravspecifikation, avsnitt Omfattning. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av varor och tjänster avseende brandskydd. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 300 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till sex (6) ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning genom en särskild fördelningsnyckel eller efter en förnyad konkurrensutsättning beroende på avropets uppskattade värde. Brandskydd får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 600 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från det anbudsområdet under resterande del av Ramavtalets löptid. För respektive anbudsområde är fördelningen följande. Region Övre Norrland har en sammanlagd omsättning upp till 60 000 000 SEK Region Nedre Norrland har en sammanlagd omsättning upp till 60 000 000 SEK Region Öst har en sammanlagd omsättning upp till 150 000 000 SEK Region Väst har en sammanlagd omsättning upp till 60 000 000 SEK Region Syd har en sammanlagd omsättning upp till 60 000 000 SEK Region Rikstäckande har en sammanlagd omsättning upp till 210 000 000 SEK För ytterligare information se upphandlingsdokumentet.
Intern identifierare23.3-10176-2023
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 31625200 Brandlarmssystem, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 44115500 Sprinklersystem, 44400000 Diverse industriframställda produkter och tillhörande föremål, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 44482000 Brandskyddsanordningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45343000 Installation av brandskydd, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 75251100 Brandsläckning, 75251110 Brandskyddstjänster, 80500000 Utbildningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelKrav och informationsfrågor