543202-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Snittblommor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snittblommor och krukväxter
Referensnummer: KS 23/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03121200 Snittblommor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser snittblommor och krukväxter och därtill tillhörande produkter och tjänster inom följande sex (6) anbudsområden.
A. Varberg centrum
B. Varberg Breared
C Varberg Håsten
D. Tvååker
E. Veddige
F. Väröbacka
Upphandlingen omfattar myndigheternas behov av köp och leverans av snittblommor, bundna buketter och krukväxter med tillhörande produkter och tjänster såsom till exempel blomsterförmedling. Köp av presentkort, krukor och mindre mängder av planteringsjord ingår också.
Målet är att teckna avtal med flera leverantörer för att ge en bred geografisk spridning av leverantörer och en god tillgänglighet för våra beställare och omfattar sex (6) geografiska anbudsområden.
Föregående års (2019-12-- 2023-06) volym var för Varbergs kommun ca 2 200 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Volymer för deltagande bolag under avtalstiden förväntas vara;
Varberg Energi: 200 000 SEK
Varbergs Fastighet: 50 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 450 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för endast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A. Varberg Centrum
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar myndigheternas behov av köp och leverans av snittblommor, bundna
buketter och krukväxter med tillhörande produkter och tjänster såsom till exempel
blomsterförmedling. Köp av presentkort, krukor och mindre mängder av planteringsjord ingår också.
Målet är att teckna avtal med flera leverantörer för att ge en bred geografisk spridning av
leverantörer och en god tillgänglighet för våra beställare och omfattar sex (6) geografiska
anbudsområden.
Del nr: 2. Breared
Del nr: 3. Håsten
Del nr: 4. Tvååker
Del nr: 5. Veddige
anbudsområden
snittblommor och krukväxter
Del nr: 6 Väröbacka