Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TID-, MASKIN- OCH PROJEKTRAPPORTERING
Referensnummer: DNR 2020/2944
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
INBJUDAN ATT LÄMNA ANBUD
Karlshamns kommun med två bolag avser upphandla ett tidredovisningssystem omfattande rapportering av medarbetares tid med koppling till projekt, arbetsorder och maskin. Programvarulösningen avses omfatta följande delar eller moduler: 1.Datafångst av medarbetares faktiskt arbetade tid 2.Bemanningsplanering 3.Projektrapportering 4.Arbetsorder 5.Maskinrapportering 6.Rapportgenerator för analys och uppföljning Satsningen på programvarulösning för tidrapportering förväntas medföra följande effekter: Tidsbesparande - tunga manuella rutiner omvandlas till snabba och knappt märkbara digitaliserade moment Effektivisering av personella resurser för att kunna användas annorlunda Säkrare hantering och färre fel Fler målgrupper inom Karlshamns kommun ska i ett framtidsperspektiv kunna anslutas till tidredovisningssystemet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen