Syfte med upphandlingen är att få till stånd ramavtal för hyra av materiel och tjänster för trafikavstängning för beställarens behov såsom till exempel hyra av avstängningsmateriel, TMA bilar inkl förare, skyltkontroll, utbildningar, TA-planer, tillstånd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34923000 Vägtrafikledningsutrustning, 34928220 Stängselmaterial, 34928471 Skyltmaterial, 34970000 Trafikregleringssystem, 45233150 Trafikdämpande arbeten, 63712000 Kringtjänster för vägtransporter, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen