543225-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialiserad slutenvård för respiratorisk funktionsnedsättning
Referensnummer: K 2023-4243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av vårdtjänster inom Specialiserad slutenvård för respiratorisk
funktionsnedsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 524 750 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vårdtjänsten innefattar patienter med respiratorisk funktionsnedsättning som vårdas på intensivvårdsenhet eller specialiserad vårdenhet och som är i behov av andningsstöd och/eller rehabilitering samt planeras kunna komma hem eller flyttas till annan
vårdinrättning. Patienten kan ha multiorganfunktionsnedsättning, men har stabila
vitalfunktioner och fodrar ej den högspecialiserade sjukhusets resurser.